Podłogi w domu

Listwy przypodłogowe? Jakie wybrać?

Listwy przypodłogowe praktycznie od zawsze stanowią jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dzięki nim można sprawić, że wnętrza są nowoczesne lub bardziej tradycyjne. Spełniają funkcję estetyczną, chociaż nie można zapomnieć o ich praktyczności. Z ich pomocą idealnie wykańcza się swoje mieszkania i doprowadza się do tego, że poszczególne pomieszczenia prezentują się elegancko i schludnie. Zainteresowani mogą wybrać spośród wielu rozmiarów, kolorów i wzorów.

Listwy przypodłogowe praktycznie od zawsze stanowią jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrz. Dzięki nim można sprawić, że wnętrza są nowoczesne lub bardziej tradycyjne. Spełniają funkcję estetyczną, chociaż nie można zapomnieć o ich praktyczności. Z ich pomocą idealnie wykańcza się swoje mieszkania i doprowadza się do tego, że poszczególne pomieszczenia prezentują się elegancko i schludnie. Zainteresowani mogą wybrać spośród wielu rozmiarów, kolorów i wzorów.

Listwy przypodłogowe – jakie są ich rodzaje?

Rodzajów listew przypodłogowych jest naprawdę wiele. Można zakupić je w wersji prostej, frezowanej lub ozdobnej. Da się je również pogrubić w dolnych częściach. Jednym z przykładów są listwy profilowe, które pozwalają domownikom na ukrycie przewodów. Listwa tego typu odstaje nieco od ściany i jest bardzo łatwa w montażu.

Kolejnym przykładem są listwy, które można chować w ścianach. Są polecane wszystkim osobom, które posiadają w swoich mieszkaniach grube okładziny ścienne. Takie produkty wspomagają uzyskanie gładkich powierzchni na liniach łączeń.

Listwy przypodłogowe – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Listwy przypodłogowe można wykonać z wielu różnych materiałów, w tym z:

  • litego drewna – mogą być malowane lub lakierowane,
  • drewna, który pokryty jest fornirem – w tym przypadku stosuje się cienkie płaty drewna,
  • MDF – występują w postaci lakierowanej, fornirowanej lub laminowanej. Ogromną zaletą takich listew jest duża dostępność oraz szeroki wybór wzorów. Dodatkowym atutem jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania,
  • metalu – wykonuje się je z solidnych materiałów, z domieszką aluminium. Dzięki swojej cienkiej strukturze prezentują się niezwykle nowocześnie, dlatego znajdują zastosowanie w coraz większej ilości mieszkań.

Każdy może dobrać sobie taką listwę przypodłogową jaką chce, zależnie od preferowanego materiału oraz rodzaju. Wielkie znaczenie ma oczywiście aranżowane wnętrze, więc w wielu przypadkach przydaje się pomoc projektanta wnętrz.

Czym kierować się przy wyborze listew przypodłogowych?

Przy wyborze listew przypodłogowych można kierować się różnymi kryteriami oraz parametrami technicznymi, dzięki czemu zajdzie pewność, iż w tym zakresie nie popełni się rażącego błędu. Dobrze dobrana listwa podkreśli najważniejsze proporcje aranżowanych wnętrz. Listwy o małych rozmiarach są najlepszym wyborem w przypadku najmniejszych powierzchni użytkowych. Ponadto należy pamiętać o tym, aby listwy dobierać w kolorze ściany lub drzwi, wtedy taka kombinacja będzie prezentowała się najbardziej okazale. Wysokie listwy pomogą zainteresowanym powiększyć optyczną powierzchnię położonej w pomieszczeniu podłogi. Ciekawe profile spiszą się najlepiej w pomieszczeniach zaaranżowanych na styl prowansalski, glamour lub też klasyczny.

Jednym z podstawowych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę jest szerokość danych listew przypodłogowych. Oczywiście nie można zapomnieć o jej wysokości i grubości. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru zaleca się wykonanie precyzyjnych pomiarów, najlepiej w towarzystwie doświadczonego fachowca.

listwy przypodłogowe

Która z opcji będzie najlepszym wyborem?

Bardzo popularną propozycją wśród większości użytkowników są obecnie listwy przypodłogowe MDF w wersji lakierowanej. Takie listwy są bardzo trwałe, eleganckie i nowoczesne. Listwa jest również w stu procentach odporna na szkodliwe działanie wilgoci oraz zmiennych temperatur. Cechuje się bogatą funkcjonalnością, uniwersalnością oraz wytrzymałością.

Listwy MDF lakierowane są dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ich plastikowe lub styropianowe odpowiedniki. Ponadto ich cena nie jest zbyt wygórowana. Uszkodzone w listwach MDF narożniki można z łatwością wymieniać bez konieczności demontażu całej listwy. To spore udogodnienie dla osób, którym zależy na pięknych i atrakcyjnych wykończeniach własnych mieszkań. Listwy MDF lakierowane pasują do każdego wnętrza, można je zastosować zarówno w pokojach dla dorosłych, jak i dla dzieci. Są też bardzo odporne na powstawanie zarysowań.