Informacje

Świat roślin – kwiaty doniczkowe do biura/gabinetu

Wszyscy wiemy, no może prawie wszyscy, że rośliny mają niesamowity, dobroczynny wpływ na człowieka.

Możemy wybrać odpowiednie rośliny do każdego pomieszczenia w naszych mieszkaniach czy domach. Pisałam już o roślinach, które powinny znaleźć się w naszych domowych “oazach” czyli w sypialniach.

Moim kolejnym tematem będą rośliny do naszego gabinetu czy biura i nie musimy się martwić tym, że jedynym miejsce do zagospodarowania dla rośliny to zacienione miejsce. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe lubią nasłonecznione miejsca do rozwoju. Rośliny ustawione w pomieszczeniach, gdzie pracujemy redukują stres, poprawiają samopoczucie. Wiadomo też, że kontakt człowieka z naturą jest bardzo ważny, zwłaszcza kiedy mieszkamy w dużych miastach, gdzie kontakt z nią jej utrudniony, a większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Zieleń kwiatów ociepla chłodne biurowe pomieszczenia, wpływają kojąco, a przebywanie w biurach czy gabinetach staje się dla Nas przyjemniejsze.

Ostatnio czytałam, że przeprowadzono badania dotyczące wpływu roślin na koncentrację i poprawę efektywności pracowników, więc stawiając rośliny w gabinecie mamy realny wpływ na naszą pracę.

Zamiokulkas

Najczęściej spotykanym kwiatem w gabinetach jest Zamiokulkas,
To tzw. niezniszczalna roślina, ponieważ pielęgnacja jej nie jest wymagająca i nie ma nic przeciwko kiedy stoi w pomieszczeniach gdzie brakuje słońca. Dodatkowo wygląd jej jest niezwykle dostojny, prezentuje się bardzo okazale i przyciąga wzrok.
Spotkałam się też z bardziej potoczną jej nazwą a mianowicie kwiat dyrektorki, ponieważ bardzo często znajdziemy ją właśnie w gabinetach Dyrektorów.

Paproć

Kolejnym kwiatem nadającym się do biura jest paproć. Ta roślina również nie jest wymagająca pod względem nasłonecznienia. Paproć ma wiele właściwości leczniczych, przede wszystkim to filtr powietrza, który oczyszcza powietrze z formaldehydu, który znajduje się farbach do ścian, wykładzinach a nawet w niektórych elementach wyposażenia. Jeśli decydujemy się na paproć w gabinecie musimy wiedzieć gdzie ją ustawić. Na pewno warto, żeby stała na parapecie w pomieszczeniach gdzie podłoga została wyłożona sztucznymi wykładzinami, a ściany pokryte są tapetami lub pomalowane farbami o niezbyt dobrej jakości.
Z powodu swoich właściwości jonizujących paproć powinna stać właśnie w pomieszczeniach, gdzie znajdują się komputery lub telewizory, ponieważ wytwarza jony ujemne. Niedobory ich może wywoływać niepokój i złe samopoczucie, ale również obniżać koncentrację i pogarszać pamięć oraz powodować częste infekcje. Liście paproci nawilżają powietrze, produkują tlen i poprawiają mikroklimat.
W dawnych czasach wierzono, ze paproć pomaga szybciej wrócić do zdrowia i zważywszy na to co powyżej napisałam o jej dobroczynnej działalności na człowieka coś chyba w tym jest.

Dracena

Dracena to roślina pochodząca z klimatu tropikalnego, gdzie osiąga wysokość 3 metrów.
W naszych mieszkaniach niestety nie ma aż tak imponujących rozmiarów. Jest wrażliwa na niskie temperatury, najlepiej czuje się w temperaturze 25 stopni C. Najlepiej czuje się w ciepłym i jasnym miejscu, najlepsze kierunki to wschodni lub zachodni.
Kwiat tego typu nada szyku i elegancji w naszym gabinecie, a oprócz tego poprawi skład powietrza, a co najważniejsze zmniejszy poziom promieniowania komputera. Dodatkowo roślina ta pomoże zachować Nam jasność umysłu i ukoi skołatane nerwy.

Kwiat ten pochłania toksyny z otoczenia miedzy innymi:

* benzen, który używany jest do lakierów, farb i środków czystości,

* formaldehyd, który obecny jest w meblach, tapicerkach, dywanach czy dymie papierosowym

* amoniak obecny w środkach czystości, częściach komputerowych

4. Skrzydłokwiat/Lilia domowa:

Kolejnym kwiatem nadającym się do pomieszczeń biurowych jest skrzydłokwiat. zwany również lilią domową, ze względu na to, że w okresie letnim (lipiec – sierpień) kwitnie pięknym białym kwiatem.

To kolejny przykład rośliny, która:

* eliminuje trucizny z powietrza (toluen, benzen, amoniak, formaldehyd, substancje smoliste, aceton, tlenek węgla), według badań naukowców to żywy oczyszczacz powietrza, filtrujący powietrze

* nawilża powietrze, podlewanie tej rośliny sprawia, że oddaje jej nadmiar do otoczenia

* pochłania pleśń, więc jest idealny dla alergików

* pochłania promieniowanie z telewizorów czy komputerów

* emituje pozytywną energią, ponieważ według zasad feng – shui rośliny o dużych rozmiarach napawają pozytywnym myśleniem, pozwalają się wyciszyć i odprężyć

Oprócz powyższych zalet ma również wady, ponieważ jest rośliną trującą należy uważać, żeby dziecko czy zwierzę nie połknęło nawet najmniejszej części.

To tylko niektóre przykłady roślin, które warto ustawić w swoim gabinecie czy biurze.
Szczególnie wskazane są te rośliny doniczkowe, które eliminują promieniowanie z komputera czy telewizora.

Kwiaty na pogrzeb