Informacje

Całoroczne domki holenderskie – wypoczynek nie tylko w wakacje

Domki holenderskie stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla domów murowanych. Charakterystyczne dla tego typu domków, jest wyposażenie w znajdujące się u podstawy koła, dzięki którym domki można dowolnie przestawiać i przewozić. Za domami holenderskimi przemawia, także atrakcyjna cena, która jest znacznie niższa niż w przypadku domów murowanych. Do przewozu takich domów potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt i zezwolenia.

Domki holenderskie o każdej porze roku

Domki mobilne są świetną alternatywą dla popularnych form noclegu, takich jak drogie hotele czy niewygodne kampery i pola namiotowe. Mogą być więc świetną i wygodną opcją dla zagospodarowania działki letniskowej. Jak się jednak okazuje, domki holenderskie mogą nam służyć nie tylko podczas wakacji. Na stronie mobilnedomkins.pl widnieją również specjalnie ocieplane domki holenderskie, które będą idealnym lokum o każdej porze roku. Proponowane domki mobilne można kupić lub wynająć w konkurencyjnych cenach. Oferta zawiera również możliwość transportu domku na wskazany przez klienta adres.

Wymagane pozwolenia dla domków holenderskich

Domek holenderski według prawa spełnia wymagania budynku tymczasowego. Oznacza to, że nie można go traktować jak przyczepę kempingową. Domek na prawach domu tymczasowego nadaje się prawnie jedynie do czasowego użytkowania, ponieważ nie jest na stałe połączony z gruntem. Brak stałego połączenia z gruntem, nie decyduje o tym, czy obiekt wymaga pozwolenia na budowę, czy tylko zgłoszenia. Budynki, które nie wymagają zezwolenia, muszą być parterowe, a ich powierzchnia nie może przekraczać 35 m². Oprócz tego domek musi spełniać warunek dotyczący liczby obiektów na danym obszarze, czyli jeden dom na 500 m². Pozwolenie nie jest, także konieczne, gdy mamy do czynienia z budynkami niepołączonymi z gruntem. Muszą to jednak być obiekty tymczasowe, przeznaczone do rozbiórki lub do przeniesienia w okresie nie dłuższym niż 120 dni. Oznacza to, że zgłoszenie jest ważne przez 120 dni, a po tym czasie trzeba przewieźć domek holenderski w inne miejsce i ponownie zgłosić.

Domki holenderskie używane

Koszt budowy domu holenderskiego

Koszt domu holenderskiego jest uzależniony od wielu zmiennych. O cenie decyduje jego wielkość, rodzaj użytych materiałów oraz wyposażenie. Do ceny domku holenderskiego, warto wziąć pod uwagę cenę zakupu działki. Na rynku dostępne są domki o różnych wymiarach. Najczęściej spotykane obiekty mają wymiary 9×2,5 m oraz 4×12 m. Sposób wykończenie wnętrza oraz zewnętrznej strony domku to ważny czynnik. Tańszym rozwiązaniem, imitującym deski jest domek obity sidingiem, czyli tworzywem PCV. Zdecydowanie droższe są domki obite prawdziwym drewnem. Wyposażenie takie jak umeblowanie, elektryka oraz instalacja gazowa mogą, lecz nie muszą wchodzić w skład ceny zakupu domku holenderskiego. Oferty zakupu dostępne są także dla mieszkańców Słowacji, gdzie popularność tego rodzaju lokum cały czas rośnie. W tym celu polskie firmy m.in. Mobilné Domy NS przygotowują specjalną ofertę dla naszych sąsiadów. Proponują one wynajem i sprzedaż domków holenderskich, angielskich czy przyczep kempingowych. Do całości ceny należy również doliczyć koszt transportu domku, przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Wady i zalety

Domki holenderskie są najlepszym rozwiązaniem, dla osób chcących zagospodarować tanio działkę rekreacyjną. Taki domek wymaga poświęcenia znacznie mniejszej ilości czasu, niż podczas stawiania murowanego domu. Ilość wymaganych pozwoleń jest również mniej przytłaczająca. Największą zaletą jednak jest cena, która okazuje się drastycznie mniejsza niż w przypadku standardowych domów rekreacyjnych. Domki holenderskie posiadają najczęściej także gotowe wyposażenie, co umożliwia błyskawiczne rozpoczęcie korzystania z nich.