Informacje

Wymiana kotła jako ważny etap termomodernizacji domu

Nośniki energii, które wykorzystywane są do ogrzewania (m.in. prąd czy węgiel) drożeją z miesiąca na miesiąc. Dla właścicieli budynków, szczególnie tych starszych, ocieplonych niewystarczająco lub wcale, jest to spory problem. Zimą rachunki za ogrzewanie mogą okazać się bardzo wysokie. Opłaty za ogrzewanie da się obniżyć, ocieplając dom i wymieniając stolarkę okienną, a także instalując nowoczesne źródło ciepła, jak np. kocioł gazowy. W tym artykule wyjaśnimy czym jest termomodernizacja oraz jakie ma etapy.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest termomodernizacja,
  • jak przebiega docieplenie przegród zewnętrznych,
  • dlaczego warto ocieplić podłogi,
  • czy ocieplenie stropu i wymiana stolarki są istotne,
  • dlaczego należy wymienić źródło ciepła.

Inwestycja w termomodernizację wydaje się drogim przedsięwzięciem. To jednak tylko część prawdy. Istnieją bowiem programy, takie jak „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog”, które pozwalają uzyskać dofinansowanie takiej inwestycji. Warto więc podjąć te koszty i wprowadzić szereg usprawnień, które pomogą w przyszłości obniżyć rachunki za ogrzewanie i zmniejszą straty energii.

Co to jest termomodernizacja?

Samo pojęcie termomodernizacji budynku oznacza szereg działań, których zadaniem jest obniżenie energochłonności budynków już istniejących. Może ona dotyczyć kompleksowo całego obiektu i wymiany komponentów na takie, które spełniają aktualne wymagania techniczne lub może skupić się na jednym aspekcie, który najbardziej wpływa na parametry cieplne w budynku np. docieplenie stropodachu.

Wszystko zależy od potrzeb inwestora oraz możliwości finansowych. Zakres działań wykonywanych podczas termomodernizacji jest bardzo szeroki. Może to być tradycyjne ocieplenie przegród zewnętrznych lub całościowa modernizacja, łącznie z wymianą instalacji grzewczej oraz innych nieefektywnych energetycznie elementów, jak np. starego kotła na nowoczesny kocioł gazowy.

Termomodernizacja domu – docieplenie przegród zewnętrznych

Aby termomodernizacja przyniosła oczekiwany skutek, należy obrać odpowiedni kierunek i kolejność wykonywanych działań. Najczęściej stosowaną i podejmowaną najpierw czynnością jest docieplenie przegród zewnętrznych – przede wszystkich ze względu na to, że wiele firm budowlanych ma doświadczenie w wykonywaniu takich dociepleń oraz straty ciepła z budynku przez powierzchnie ścian zewnętrznych są większe, w porównaniu do innych przegród nieprzezroczystych.

Wśród materiałów izolacyjnych przeważnie stosuje się powszechnie znany styropian lub wełnę mineralną. Wełna mineralna ma podobne właściwości jak styropian i sprawdza się doskonale jako izolacja akustyczna. Ważną cechą materiału izolacyjnego jest współczynnik przewodzenia ciepła – lambda (λ). Określa on zdolność do przewodzenia ciepła materiału. Im niższa jest ta wartość, tym mniej ciepła ucieka przez warstwę ocieplenia. Poza lambdą istotna jest też grubość ocieplenia – d. Pozwala na określenie oporu cieplnego R, jaki tworzy warstwa przegrody. Wartości lambdy deklarowane przez producentów styropianu zawierają się w przedziale 0,02-0,05 W/(m·K). Na opakowaniu materiału podawana jest lambda deklarowana, czyli taka, jaka została uzyskana w warunkach laboratoryjnych.

Ocieplenie podłogi jako element termomodernizacji

Ocieplenie podłogi łatwiej wykonać w budynku z podpiwniczeniem. Materiał izolacyjny mocuje się wówczas na suficie piwnicy, a miejsca, w których przez strop przechodzą rury, uszczelnia się pianką poliuretanową. Wykonanie izolacji i posadzki na istniejącej podłodze zwykle nie jest możliwe, ponieważ wyraźnie zmniejszyłoby to wysokość pomieszczenia, dlatego prace rozpoczyna jej demontaż.

Ocieplenie podłogi w budynkach niepodpiwniczonych to bardzo ważny krok w przeprowadzeniu odpowiedniej termomodernizacji domu. Dobrze dobrany materiał izolacyjny pozwoli ograniczyć ucieczkę ciepła z wnętrza budynku do zimnego gruntu. Stanowi to również zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci od gruntu. W celu zabezpieczenia przed wilgocią używa się m.in. folii polietylenowej lub papy pokładowej. Do warstwy dociepleniowej używa się styropianu lub twardej wełny mineralnej. Wszystko zależy też od tego, czy zastosowane będzie ogrzewanie podłogowe. W przypadku poprowadzenia rurek w podłodze, warstwa izolacji powinna wynosić ok. 20 cm. Bez ogrzewania podłogowego – w granicach 15 cm. W zależności od tego, w jakiej części kraju usytuowany jest dom, określony jest inny poziom przemarzania gruntu. Grubsza warstwa materiału będzie potrzebna wtedy, gdy poziom podłogi znajduje się na poziomie przemarzania gruntu.

Ocieplenie stropu i wymiana stolarki okiennej – kolejny etap termomodernizacji

Ocieplenie stropu pod poddaszem nieużytkowymnie powinno sprawić większych problemów przy termomodernizacji budynku. Materiał łatwiej jest położyć w płaszczyźnie poziomej, nie potrzeba bowiem specjalnego mocowania. W zależności od tego, czy poddasze będzie w jakikolwiek sposób użytkowane, np. jako magazyn lub suszarnia, można dobrać różne rodzaje ocieplenia. Na strop, który występuje w postaci jednolitej płyty, układa się szczelnie materiał tak, aby dokładnie przylegał do podłoża. Jeśli poddasze nie będzie wykorzystywane, można użyć dwuwarstwowego ocieplenia. Wtedy nie ma obawy, że zmniejszy się powierzchnia użytkowa poddasza. Najczęściej do izolacji poddasza używa się wełny mineralnej. Grubość warstwy ocieplenia zawiera się w przedziale 20-30 cm. 

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejjest tak samo popularna wśród działań termomodernizacyjnych, jak ocieplanie przegród zewnętrznych. W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej okna powinny charakteryzować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła UwNa jego wartość składają się dwie wielkości Ug – współczynnik przenikania ciepła dla szyby oraz Uf – dla ramy okna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość współczynnika przenikania ciepła Uwokna pionowego (i drzwi balkonowych) nie może przekraczać 0,9 W/(m2·K), a okna dachowego 1,1 W/(m2·K). Dla drzwi wejściowych ten parametr wynosi 1,3 W/(m2·K). Gdy budynek znajduje się w centrum miasta lub przy ruchliwej drodze, warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. Na pewno pozwoli to utrzymać odpowiedni komfort dźwiękowy w mieszkaniu.

Wymiana kotłów – nowe źródło ciepła

Wymianę źródła ciepła można przeprowadzić na dwa sposoby: wymieniając stary kocioł na nowszy, o wyższej sprawności, w którym spalany jest ten sam surowiec lub zastąpienie go nowszym, ale w którym spalany jest inny surowiec energetyczny, np. zmieniając węgiel na gaz. Wymaga to często modernizacji całej instalacji centralnego ogrzewania.

Nowoczesne kotły gazowe w porównaniu do starych, nieefektywnych kotłów np. na węgiel, mają dużo zalet: automatycznie włączają i wyłączają się, poza przeglądem raz w roku nie wymagają żadnej obsługi, bez utraty sprawności dostosowują się do zmiennego chwilowego zapotrzebowanie na ciepło. Kocioł gazowy Saunier Duval Niedźwiedź to idealnie rozwiązanie do wszystkich instalacji. Zarówno nowych, jak i modernizowanych. To wyjątkowo proste w obsłudze urządzenie, które zapewnia wysoką sprawność i niskie koszty eksploatacji. Modele kondensacyjne warto łączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, bo im niższa temperatura czynnika grzewczego na wyjściu z kotła, tym wyższa jego sprawność i większe oszczędności. Co oczywiście nie oznacza, że taki sprzęt nie sprawdzi się w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami – po prostu zyski z kondensacji będą mniejsze.

Przy zmianie sposobu ogrzewania domu zmieniają się parametry instalacji i konieczna jest niekiedy wymiana grzejników. Starsze instalacje projektowane były zwykle na wysoką temperaturę zasilania, nawet na poziomie 80-90°C. Kotły kondensacyjne czy pompy ciepła pracują bardziej efektywnie przy niższej temperaturze zasilania instalacji grzewczej. Może się wtedy okazać, że wydajność grzejników zasilanych niższą temperaturą będzie niewystarczająca przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.

Na temat termomodernizacji budynku należy spojrzeć jako na inwestycję i choć nie jest tanim przedsięwzięciem, powinna być dla inwestora opłacalna finansowo. Zmniejszenie wydatków na ogrzewanie oraz podgrzewanie wody użytkowej to główne zalety. Dodatkowe, to oczywiście poprawa komfortu w budynku oraz korzyści ekologiczne płynące ze zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.