Podłogi w domu

Co to jest listwa dylatacyjna?

W tym artykule znajdzie się odpowiedź na dość popularne pytanie czym tak naprawdę jest listwa dylatacyjna. Obecnie panuje wiele błędnych informacji na rynku, które często wprowadzają konsumenta w błąd. Często pojęcie listwy dylatacyjnej mylone jest z szczeliną dylatacyjną łącząc te dwa elementy. Zdarza się również powszechne stwierdzenie iż listwy dylatacyjne są brzydkie. Może posiada to ziarnko prawdy, ale tylko i wyłącznie wtedy kiedy listwa dylatacyjna dobrana jest w nieodpowiedni sposób do podłoża. W dzisiejszych czasach pokrywy dylatacyjne mogą łączyć się z szeroką gamą wykończeni podłóg dobrze się ukrywając.

Początek przygody

Aby prawidłowo zrozumieć pojęcie listwy dylatacyjnej warto wyjść od tego, czym jest szczelina dylatacyjna dla poziomego bądź pionowego ruchu budynku.

Szczelina dylatacyjna ruchu pionowego lub poziomego to specjalnie, z premedytacją wytworzona luka strukturalna, stworzona w celu zapewnienia i uwzględnienia ruchów budynku w sposób czysto kontrolowany. Taki zabieg będzie zapobiegał obustronnym uszkodzeniom akcesoriów wykończeniowych. Szczeliny dylatacyjne biegną wzdłuż i wszerz budynku rozszerzając się podczas wznoszenia się pięter na wysokość budynku. Bez na pierwszy rzut oka błahych szczelin ruchy budynku mogą być niebezpiecznie i powodować jego uszkodzenie.

Wracając do meritum…

Skrótem listwy dylatacyjnej często używanej w społeczeństwie jest EJC. Jej główną funkcją i zadaniem jest pokrywanie szczeliny dylatacyjnej. Listwa dylatacyjna do paneli powinna być wysokiego standardu, aby zapewnić sobie ochronę przed ruchami płaszczyzn po obu jej stronach. Szczeliny znajdujące się w budynku pozostają osłonięte. Pozwala to również uniknąć ryzyka wystąpienia w budynku licznych potknięć. Kontroluje ruchy budynku w bardzo skuteczny sposób.

Co to są ruchy budynku?

Cały czas jest mowa o tych ,,ruchach budynków”. Lecz co to naprawdę jest?

Istnieje 4 rodzaje ruchów na których działanie budynek jest narażony. Są to:

  • Aktywność sejsmiczna – szczególne narażenie na te ruchy posiadają tereny w których ryzyko trzęsień i wibracji ziemi jest wysoka
  • Oddziaływanie wiatru – wysoce aktywne podczas wysokich budynków – im wyższy budynek tym silniejszy wiatr
  • Osiadanie budynku – dużą role zapewnia tutaj podstawa budynku. Gdy nie jest wykonana perfekcyjnie budynek może osiadać obniżając swoją wysokość
  • Termiczne – skurcz bądź rozkurcz struktury spowodowane wahaniami temperatury

Dodatkowe zalety

Oprócz głównych funkcji listwy dylatacyjne posiadają również wiele innych zalet. Są nimi m.in. łatwy montaż, przejęcie napięć elewacyjnych, ochrona przed zaciekami i pęknięciami styropianu, dobry system odprowadzania wody, odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne czy też łatwość w przycinaniu przez co dopasowywanie jest o wiele łatwiejsze.