Dom dla rodziny

Jak urządzić salon na poddaszu?

Jeśli jesteś szczęściarzem, który posiada poddasze, masz mnóstwo możliwości, aby urządzić je w wymarzony sposób. Na poddaszu nie musi znajdować się tylko i wyłącznie sypialnia – możesz tam także zorganizować wymarzony salon, który będzie przytulny i pięknie oświetlony.

Salon na poddaszu – inspiracje

Poddasze to wyjątkowa część domu, która poprzez swoje (najczęściej skośne) ułożenie sufitu kojarzy się z przytulnością i spokojem. To tutaj możemy czytać ulubioną książkę pod kocem, kiedy w dach naszego domu uderzają krople deszczu.

Salon na poddaszu urządzony może być w wielu różnych odsłonach. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury, specjalne miejsce powinny w nim zajmować szafki na książki, jeśli zaś kochasz muzykę – fortepian czy inny ulubiony instrument i, oczywiście kolekcja płyt.

Nowoczesną aranżacją salonu jest wystrój w stylu industrialnym, który charakteryzuje się stalowymi wykończeniami, minimalizmem i surowością wnętrz. Równie modne są wnętrza w stylu skandynawskim.

Tak naprawdę jednak sposobów na urządzenie salonu na poddaszu jest tyle, ilu właścicieli poddaszy – możesz swój salon urządzić w stylu morskim, kolonialnym, pop- artowskim czy też klasycznym. Wybór należy do Ciebie!

Jakie meble do salonu na poddaszu?

Jeśli lubimy częste zmiany, salon na poddaszu ze skosami najlepiej zaprojektować przy pomocy mebli modułowych, co da nam pewność, że będzie można w każdej chwili dowolnie zmieniać jego aranżację.

Takie meble pasują niemal do wszystkiego i pozwalają na ich dowolne ułożenie względem siebie.

Ponieważ salon to miejsce wypoczynku, wymaga on odpowiednich mebli, na których domownicy będą mogli się zrelaksować. Poddasza najczęściej nie są zbyt wysokie, stąd najlepiej, jeśli do urządzenia salonu na poddaszu wybierzesz niskie i rozległe meble.

Obowiązkowym elementem w salonie jest zawsze kanapa lub sofa. Możesz wybrać kanapę rozkładaną, które pełni jednocześnie funkcję łóżka (przyda się w przypadku odwiedzin gości lub dawno niewidzianych krewnych). Sofy natomiast są bardzo eleganckim elementem wystroju wnętrz, które idealnie sprawdzą się w przypadku aranżacji salonu w stylu secesyjnym.

Żaden salon nie może się obyć także bez stolika kawowego, oraz regału na książki i płyty. Te trzy elementy razem pozwolą Ci cieszyć się momentami relaksu i spokoju podczas słonecznych popołudni.

Oświetlenie do salonu

Salon urządzony na poddaszu może sam w sobie być mocno oświetlony światłem naturalnym. Jeśli na swoim poddaszu posiadasz okna umieszczone na suficie, poddasze będzie miało dużo światła słonecznego co daje wiele możliwości (w takim salonie możesz wydzielić osobne miejsce na pracownię malarską lub po prostu zażywać kąpieli słonecznych – zadowolona będzie także większość roślin). W takim przypadku najlepiej sprawdzą się punktowe lampki umieszczone w różnych miejscach salonu.

Jeśli jednak Twój dach jest zabudowany, możesz pokusić się o oświetlenie na przykład ledowe, umocowane na całej długości sufitu. Przede wszystkim światło nie powinno być nachalne – dobierz typ oświetlenia do swojej osobowości. Lampy sufitowe są dobrym rozwiązaniem, jeśli światło jest nieco rozproszone. Przytulny nastrój uzyskasz natomiast dzięki bocznym lampkom stołowym lub lampom stojącym.