Co lepsze pompa ciepła czy solary?
Szukając najlepszego rozwiązania jeżeli chodzi o sposób ogrzewania domu, można zastanawiać się między wyborem pompy ciepła a panelami solarnymi, zwanymi popularnie solarami. Co lepiej się sprawdzi? Jakie są zalety i wady tych form ogrzewania i jakie dają możliwości?
Czym są kolektory solarne?
Jednym z popularniejszych wyborów jeżeli chodzi o poszukiwania taniego i ekologicznego źródła ciepła, są kolektory słoneczne inaczej zwane solarami. Służą one przede wszystkim do ogrzewania wody i nie wytwarzają one energii elektrycznej. Korzysta się z nich wówczas, gdy woda w naszym domu jest ogrzewana gazem, olejem lub prądem. Najlepszy okres ich działania przypada na lato, ale działają przez cały rok. Na rynku dostępne są różne typy kolektorów, w zależności od tego, jakie ma się potrzeby. Dobrze dopasowane solary wybierz z pomocą fachowców www.eco-team.pl, pomogą ci oni dobrać odpowiednie parametry. W ten sposób ma się pewność, że będą one działać, jak należy.
Zalety i wady solarów
Dzięki zastosowaniu kolektorów solarnych możliwe jest ogrzanie wody bez konieczności zużywania innych źródeł energii. To może pomóc w zaoszczędzeniu nawet 60% kosztów. W ten sposób uzyskuje się przede wszystkim dostęp do ciepłej wody w kranie, pozwalając na mniejsze zużycie prądu, gazu czy oleju opałowego. Kolektory skupiają się tylko na energii cieplnej, nie wytwarzają elektrycznej, dodatkowo muszą być zawsze instalowane na dachu, a nadmiaru ciepła nie da się magazynować. Koszt instalacji nie należy do najwyższych, a okres gwarancji takiej instalacji to około 25 lat.
Czym są pompy ciepła?
Pompa ciepła także uważana jest za jedno z bardziej ekologicznych instalacji grzewczych, choć jej sposób działania jest zupełnie inny od kolektorów. Najczęściej łączy się je z kotłami na paliwo stałe, ale nie jest to koniecznością. Też wykorzystywana jest przy ogrzewaniu wody. Nie produkuje ona elektryczności, a działa na zasadzie wykorzystania energii cieplnej dostępnej ze środowiska, a pobierać może ją z gruntu, wody lub powietrza. Najczęściej potrzebuje też zasilania, by mogła działać np. prądu lub gazu.
Działa bezobsługowo i jest ekologiczna, ponieważ nie wytwarza żadnych spalin. Mieszanina cieczy i gazu znajduje się w parowniku, gdzie jest ogrzewana i podlega odparowaniu, wtedy też dochodzi do odebrania energii z dolnego źródła, jakim jest gleba, woda czy powietrze. Zasysa się wszystko i powoli rośnie temperatura oraz ciśnienie, później wszystko trafia do skraplacza i oddaje energię dalej w głąb domu.
Zalety i wady pompy ciepła
Jak zostało wspomniane, pompa ciepła jest ekologiczna – nie wytwarza spalin, nie wpływa więc na środowisko. Dzięki niej możliwej jest ogrzanie wody w całym budynku, którą można wykorzystać także do ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego i rzecz jasna, ma się też ciepłą wodę w kranie. Pompa ciepła potrzebuje też zewnętrznego zasilania, by mogła działać, najczęściej jest to prąd albo gaz, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Nie jest to też tania inwestycja, wychodzi drożej niż solary, choć pod względem ekologiczności są one porównywalne. To dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania i działa niezależnie od pory roku. Jest to korzystne rozwiązanie wówczas, gdy z różnych powodów nie ma możliwości instalacji kolektorów.
Pompy ciepła czy solary?
Wybór będzie zależał tak naprawdę od nas i naszych potrzeb oraz możliwości, zarówno technicznych, jak i finansowych. Oba rozwiązania są przyjazne dla środowiska, choć największą zaletą pompy, jest całoroczne działania, gdy kolektor najwyższą wydajność osiąga wiosną i latem. Kolektory dodatkowo muszą mieć specjalne warunki montażowe, a pompę da się wstawić praktycznie wszędzie. Jeżeli chodzi o finanse, lepiej wypadają solary – są tańsze i to średnio o ponad połowę, ich eksploatacja także mniej kosztuje. Pompy dają też więcej możliwości – można nimi ogrzewać wodę i instalacje podłogowe, ścienne czy sufitowe, czego nie zrobi się kolektorem. Dzięki solarom ogrzeje się tylko wodę w kranie, oszczędzając na prądzie i gazie.