Informacje

Gaz ziemny czy płynny – czym ogrzewać dom?

Wpływ na wybór metody ogrzewania domu ma szereg różnych czynników. Wielu Polaków decyduje się na ogrzewanie gazowe z uwagi na liczne jego zalety. W tym obszarze pojawią się dwie opcje, a mianowicie gaz ziemny i płynny – który z nich jest lepszy?

Gaz ziemny – popularne paliwo grzewcze

Gaz ziemny to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach. Spora część rodzimych gospodarstw domowych ogrzewana jest właśnie w ten sposób, czemu zdecydowanie sprzyja dość dobrze rozwinięta infrastruktura. Bardzo dobra dostępność to ogromna zaleta gazu ziemnego. Jest on ceniony również za wydajność. Poza tym to czyste i ekologiczne paliwo – do takich kwestii przykłada się obecnie coraz większą rolę. Medal ma jednak dwie strony. Nie wszyscy chętni mają dostęp do gazu ziemnego, gdyż nie wszędzie w Polsce znajduje się wspomniana infrastruktura. W takiej sytuacji przyłączenie domu do sieci jest utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Gaz płynny – coś więcej niż alternatywa dla gazu ziemnego

Gaz płynny często jest traktowany jako alternatywa dla gazu ziemnego, niemniej eksperci z Amerigas podkreślają, że warto zainteresować się tym paliwem grzewczym z racji na jego atuty. Przede wszystkim instalację zbiornikową na gaz płynny da się zamontować praktycznie wszędzie – to niezwykle praktyczne i funkcjonalne ogrzewanie. Amerigas opinie potwierdzają, że omawiane rozwiązanie zdaje egzamin tam, gdzie z pewnych względów nie wchodzi w rachubę zastosowanie innej metody ogrzewania. Rodzaj zbiornika można dopasować do konkretnej działki – kluczowe znaczenie w tym kontekście mają wielkość posesji oraz poziom wód gruntowych. Instalacja zapewnia całkowitą niezależność od dostawców gazu ziemnego. Wypada w tym miejscu nadmienić, że istotnym aspektem, jaki się tu pojawia, jest aspekt finansowy. O ile ceny gazu ziemnego są odgórnie regulowane, o tyle w przypadku gazu płynnego stawki zależne są tylko i wyłącznie od dostawców. To daje klientom pewność, że w trakcie obowiązywania umowy nie spotkają ich przykre niespodzianki w postaci podwyżek.