Informacje

Taras i obrzeża basenu z betonu – dlaczego warto postawić na takie wykonanie?

Taras i basen to dwa elementy na posesji, które pozwalają nam na odpoczynek, relaks w gronie bliskich osób. Służą najmłodszym i tym starszym. Co więcej, służą przez cały rok, choć z basenu korzystamy tylko w porze letniej. Jednak cały teren jest dla nas miejscem spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Co zatem liczy się akurat w tej okolicy? Aranżacja, atmosfera, komfort, ale i bezpieczeństwo poruszania się. Z tego względu szukamy materiałów, które nadadzą się do wykorzystania na tarasie oraz jako obrzeża basenu. Z pomocą przychodzi beton architektoniczny. Dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Trwałość na lata użytkowania

Obrzeża tarasowe lub basenowe wykonane z betonu architektonicznego gwarantują trwałość na długie lata użytkowania. Na ich właściwości oraz estetykę nie wpływa negatywnie intensywna eksploatacja. To także materiał, który doskonale radzi sobie z działaniem warunków zewnętrznych.

Betonowe obrzeża są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia i walory wizualne pozostają niezmienne, nawet gdy muszą się mierzyć z wysokimi i niskimi temperaturami, nieustannym kontaktem z wodą, nadmiarem wilgoci, promieniami UV, a także zanieczyszczeniami.

Bezpieczeństwo poruszania się po tarasie i wokół basenu

Na upadki, poślizgnięcia, a zatem urazy i kontuzje narażeni jesteśmy najbardziej w miejscach wilgotnych, które robią się śliskie. Najłatwiej o to zatem właśnie w okolicach basenu, ale i na tarasie, który robi się mokry i śliski nawet po niewielkim i krótkotrwałym deszczu.

Zapewnienie bezpieczeństwa poruszania się w takich miejscach jest bardzo ważne, szczególnie dla najmłodszych użytkowników oraz tych najstarszych. Oni bowiem, ze względu na swój wiek, poruszają się szybko, nie patrząc do nogi, oddając się zabawom (dzieci) lub wręcz przeciwnie – wykazują nieskoordynowane ruchy, łatwo się potykają, a śliskie powierzchnie temu sprzyjają (starsze osoby).

Zastosowanie obrzeży betonowych pozwala zniwelować to ryzyko do minimum. Beton architektoniczny ma bowiem naturalnie porowatą strukturę. Nierówna, lekko chropowata powierzchnia staje się zatem automatycznie antypoślizgową warstwą, bez konieczności zastosowania dodatkowych zabiegów, by uzyskać taki efekt.

Łatwe do utrzymania w czystości

Przestrzenie zewnętrzne wymagają pielęgnacji i regularnego dbania o nie, aby zachowały swoje walory użytkowe i wizualne. Tak samo jest w przypadku tarasu i okolic basenu. O ile jednak wiele materiałów i elementów z nich wykonanych wymaga czasochłonnych zabiegów, o tyle powierzchnie tarasowe i basenowe, w których zastosowano elementy z betonu architektonicznego, gwarantują prostą pielęgnację.

Niezbędne jest regularne czyszczenie powierzchni, usuwanie nagromadzonych zabrudzeń i zanieczyszczeń nawiewanych razem z wiatrem, do tego okresowa impregnacja. To wystarczy, aby zadbać o trwałość omawianych przestrzeni.

Dowolna aranżacja powierzchni zewnętrznych

Betonowe płyty, które nadają się do wykorzystania na taras i obrzeża basenu, najczęściej dostępne są w standardowych kształtach i rozmiarach. Sporych rozmiarów, kwadratowe bądź prostokątne, nie sprawiają problemów w montażu, a przy tym pozwalają na zabawę stylem. Na tym jednak nie koniec możliwości.

Można się zdecydować na indywidualne realizacje, odmienne kolory, kształty czy rozmiary, by uzyskać najciekawsze efekty wizualne.

Aby jednak osiągnąć taki efekt, zyskać na wykonaniu trwałym, solidnym i gwarantującym bezpieczeństwo poruszania się użytkowników, należy wybierać wśród sprawdzonych producentów. Uwagę warto skierować na ofertę marki Steinhorn.

Firma ta stawia na indywidualne projekty, najwyższą jakość stosowanych materiałów, a do tego estetykę zgodną z życzeniami klientów.