Informacje

Jak kupić dom w przetargu – poradnik krok po kroku

O własnej przestrzeni marzy chyba każdy, kto wkracza w dorosłe życie. Nie ważne czy mieszkanie będzie małe, czy duże – zawsze daje poczucie niezależności i oderwania się od czasów dzieciństwa. Nie da się ukryć, że zakup nieruchomości to ogromny wydatek. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby koszty nieco obniżyć. Jednym z pomysłów może być zakup domu w przetargu. O czym pamiętać kupując nieruchomość w przetargu?

Dlaczego warto kupić dom na przetargu?

Zakup domu z przetargu, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.

Taki zakup nieruchomości ma kilka niepodważalnych plusów:

  • niska cena nieruchomości
  • dom do remont – można urządzić go po swojemu
  • rozłożenie kosztów w czasie

Mieszkania i domy sprzedawane w taki sposób przez gminy czy Skarb Państwa nierzadko oferowane są w atrakcyjnych cenach. Związane jest to przeważnie z tym, że wymagają generalnego remontu. Jednak gdy komuś nie spieszy się z przeprowadzką, to powinien rozważyć taką opcję.

Przetargi na mieszkania i domy – od czego zacząć?

Planując zakup domu z przetargu, trzeba wyczekać odpowiedni moment, aż taki przetarg będzie organizowany. Odrobina szczęścia, cierpliwości i wysiłek włożony w przeglądanie ofert przetargowych może jednak zaowocować w postaci nabycia nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Przed przystąpieniem do przetargu, trzeba zapoznać się z wymaganiami, jakie obowiązują przy przystępowaniu do niego. Ogłoszenia są podawane do wiadomości publicznej, można je znaleźć w lokalnej prasie, a także na stronach internetowych lokalnych samorządów. Przetargi dzielą się na nieograniczone – w tym przypadku może do nich przystąpić każdy zainteresowany, a także na ograniczone – wówczas trzeba spełniać określone wymagania, jakie zostały przekazane w informacji o przetargu.

Formalności przy przetargu na dom – z czym trzeba się liczyć?

Jeszcze przed przystąpieniem do przetargu należy się zapoznać z jego szczegółowymi warunkami, aby mieć pewność, że można wziąć w nim udział. Przetarg może odbywać się na zasadzie ustnej lub pisemnej. Warto także wcześniej oglądnąć nieruchomość, aby mieć pewność, że spełnia wymagania kupującego. Prócz zobaczenia na własne oczy lokalu, dobrze jest także zapoznać się z jego stanem prawny, można to uczynić, na przykład przeglądając księgi wieczyste. W wielu przypadkach konieczne jest także wpłacenie wadium. Ostatnim krokiem przed przystąpieniem do przetargu jest skompletowanie niezbędnych dokumentów, których pełny wykaz powinien się znaleźć w ogłoszeniu o organizacji przetargu. Tak przygotowanym można w wyznaczonym terminie przystąpić do licytowania nieruchomości.

Czy dom z przetargu to dobra inwestycja?

Zakup domu z przetargu może okazać się bardzo korzystną inwestycją. Warto śledzić ogłoszenia o przetargach, by stale być na bieżąco z pojawiającymi się ofertami. Nierzadko trzeba trochę poczekać, aż w konkretnej okolicy będzie taki przetarg organizowany. Kto powinien rozważyć zakup nieruchomości z przetargu? Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mogą trochę poczekać z przeprowadzką. Z uwagi na konieczność przeprowadzenia generalnego remontu, będą potrzebne także dodatkowe pieniądze, jednak jest to plus – w przypadku nowych domów gotówkę trzeba wyłożyć jednorazowo, a kupując dom na przetargu, rozkłada się to w czasie. Pierwsza wpłata konieczna będzie jako wadium, kolejna w przypadku gdy przetarg zostanie wygrany, a remont nieruchomości można przeprowadzić w późniejszym, dogodnym terminie.

Dowiedz się Więcej