Meble dla domu

Jak odmienić wygląd starych mebli?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa powoduje, że dłużej zastanawiamy się nad kupnem nowych rzeczy do domu w miejsce tych starych. Zwłaszcza, że niektóre elementy wyposażenia wnętrz z lat 90. lub 80. charakteryzowały się naprawdę doskonałą jakością i do dziś nieźle się prezentują. Dla pomysłowych osób, które lubią bawić się aranżacją, stare meble są wyzwaniem. Stanowią płótno, na którym można namalować zupełnie nowy, uwspółcześniony obraz. Jak zatem odnowić stare meble, by mogły służyć w domu jeszcze wiele lat?

Akcesoria meblowe w renowacji starych mebli

Jednym z najprostszych i zarazem najlepszych sposobów na odświeżenie wyglądu starych szaf i komód są akcesoria meblowe. Czasem już sama wymiana gałek lub uchwytów potrafi zapewnić meblom zupełnie nowy wizerunek. Współcześnie produkowane akcesoria meblowe oferują tak duży wybór wzorów, form i kolorów, że za ich pomocą można dowolnie kształtować styl frontów. Kryształowe gałki sprawią, że szafy i komody będą wyglądać bardzo glamour. Uchwyty w kolorze starego złota lub miedzi nadadzą z kolei frontom bardziej nobliwy, zabytkowy charakter.

Zmiana koloru frontów – dlaczego warto?

Wiele starych mebli można szybko i tanio odświeżyć za pomocą specjalnej farby do takich zadań. Jest to świetny pomysł, zwłaszcza wtedy, gdy obecny kolor szafy lub komody zupełnie nie przystaje do bieżących trendów i nic nie zapowiada, aby ten stan rzeczy miał się szybko zmienić. Jeśli więc mebel, który planujemy poddać przemianie, miał trafić wg pierwotnego planu na śmietnik, warto podjąć ryzyko i spróbować go odrestaurować poprzez malowanie. Najczęściej wybieraną opcją jest biała farba. Ten kolor jest współcześnie jednym z najmodniejszych w meblarstwie, pasuje też do wielu różnych aranżacji.

W Internecie można znaleźć wiele profesjonalnych i amatorskich realizacji, które pokazują, że farba i odpowiednie akcesoria meblowe potrafią zmienić stare meble nie do poznania.

Kiedy warto odświeżyć stare meble?

Amatorska renowacja starych mebli jest dobrym pomysłem, zwłaszcza dla osób, które chcą coś zmienić we wnętrzu, ale dysponują bardzo niewielkim budżetem. To świetna propozycja dla studentów, młodych małżeństw, ale także dla właścicieli wynajmowanych mieszkań, którzy chcieliby wykorzystać starszy typ mebli w swojej inwestycji. Intensywna eksploatacja wynajmowanego lokalu powoduje, że meble bardzo szybko się niszczą, a każdorazowa wymiana wyposażenia po zmianie lokatora znacząco podnosi koszty ponoszone przez właściciela. Czasem więc lepiej dać meblom drugą szansę i samodzielnie dokonać drobnych modyfikacji, zamiast angażować kolejne środki w wymianę szaf w mieszkaniu.