Informacje

Jak zadbać o nastrój w ogrodzie?

Na wyjątkową atmosferę w ogrodzie składa się wiele czynników – bogactwo kwitnących roślin, urokliwe pergole, malownicze dróżki i oczka wodne to tylko niektóre z nich. Po zmroku jednak największą rolę w kreowaniu klimatu odgrywa odpowiednie oświetlenie – jak dobrać je w taki sposób, by podkreślić przytulny charakter ogrodu lub działki?

Jakie cechy powinno mieć oświetlenie ogrodowe?

W projektowaniu oświetlenia do ogrodu bardzo ważny jest cel przedsięwzięcia. Inne rozwiązania będą optymalne, jeśli właścicielom ogrodu zależy na pełnym podświetleniu powierzchni działki, inne, gdy priorytetem jest jedynie podkreślenie strategicznych jej elementów. Ten pierwszy sposób stosuje się przeważnie wówczas, gdy w ogrodzie organizowane są imprezy dla większej grupy osób, a do dyspozycji biesiadników zostaje oddany cały jego teren. W takiej sytuacji szczególny sens ma rozmieszczenie mocniejszych reflektorów wykrywających ruch, które ułatwiają przemieszczanie się po rozległym ogrodzie nocą, bez deptania grządek i misternych nasadzeń.

W przypadku, gdy nocą wykorzystywany jest określony obszar działki lub ogrodu – np. altana, teren wokół basenu, warto zadbać o efektowne oświetlenie wokół tych najistotniejszych punktów, budując tym samym pożądany nastrój.

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Szczególną rolę w poruszaniu się po ogrodzie nocą ma odpowiednie podświetlenie dróżek. Może być ono zarówno klimatyczne, jak i energooszczędne, co zapewniają np. słupki stojące LED. Pobierają one niewiele mocy, nie przykładając się zatem w znacznym stopniu do wysokości rachunków za prąd. Atutem tego rozwiązania jest estetyka, łatwość czyszczenia, a także duża odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne – począwszy od intensywnego słońca, na śniegu i gradzie skończywszy. To ważne, zwłaszcza w polskim klimacie, gdzie oświetlenie ogrodowe jest narażone na wszystkie te czynniki. Informacje i oferta: https://www.lamarta.pl/category/ogrod.

Oświetlenie ogrodowego patio – inspiracje

Przydomowe patio stanowi prywatny azyl posiadaczy ogrodu – to tu można wypić aromatyczną kawę o poranku i delektować się lekturą w leniwy, sobotni wieczór. Jak oświetlić ten element małej architektury ogrodowej? Ciekawym pomysłem są podświetlane donice, które dają delikatne światło, eksponując przy okazji swą naturalną zawartość. Innym sposobem na oświetlenie patio są wiszące lampy zewnętrzne, których estetyka dość często nawiązuje do klasycznych lamp ulicznych. Jeśli oświetlenie miałoby być mocowane bezpośrednio do ściany sąsiadującej z patio, warto rozważyć również kinkiety ogrodowe.

Dobrze zaplanowane oświetlenie ogrodu wyeksponuje to, co najpiękniejsze na posesji i sprawi, że będzie ona wyglądać atrakcyjnie przez cały rok.