Dom dla rodziny

Kuchnia – jak urządzić? Kuchnia w kształcie litery L, U, wyspa kuchenna, jakie opcje?

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia to serce domu. Przygotowywanie posiłków większości z nas zajmuje sporo czasu w ciągu dnia, ale kuchnia to nie tylko miejsce pracy. Tutaj często spędzamy czas z najbliższymi, rozmawiamy, a nie raz świetnie się bawimy na przykład piekąc ciastka z dziećmi i nie tylko. Aby czas spędzony w kuchni był dla nas przyjemnością, musi być ona dobrze urządzona, a więc funkcjonalna i praktyczna.

Jak urządzić kuchnię?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż sposobów na urządzenie kuchni są setki. Inaczej będziemy podchodzić do urządzania kuchni zamkniętej, która znajduje się w osobnym pomieszczeniu, a inaczej, gdy ma to być przestrzeń otwarta, połączona najczęściej z salonem. Można natomiast wyróżnić najpopularniejsze ustawienia i tak np. kuchnia w kształcie litery L to popularne rozwiązanie w mieszkaniach w bloku. Innym popularnym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery U. W obu przypadkach można zastosować bardzo praktyczne i modne od dłuższego czasu rozwiązanie, jakim jest wyspa kuchenna. Trzeba jednak zaznaczyć, że możliwe do realizacji jest ono w przypadku kuchni otwartych lub zamkniętych o bardzo dużej powierzchni.

Odpowiadając na na zadane pytanie, warto dodać, że dobrze urządzona kuchnia to taka, w której wszystkie najważniejsze rzeczy mamy pod ręką lub znajdują się one w łatwo dostępnych miejscach. W dobrze urządzonej kuchni nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem porządku, bo każda rzecz ma swoje miejsce i nie ma mowy o chaosie i upychaniu rzeczy w niewygodnych półkach.

Kuchnia w kształcie litery L

To chyba najpopularniejszy układ kuchni, świetnie sprawdza się w przypadku małych pomieszczeń w bloku, ale też w przypadku otwartych na salon kuchennych aneksach. Meble w tym przypadku ustawione są na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach i łącząc się tworzą kąt 90 stopni. To ustawienie daje dużo możliwości aranżacyjnych. Jedyną trudnością jest praktyczne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się w rogu, a dokładniej w miejscu, w którym oba ciągi mebli łączą się tworząc kąt. Na szczęście dostępnych jest wiele funkcjonalnych rozwiązań, takich jak szafki cargo, karuzele do narożnych szafek lub szuflady.

Aranżując kuchnię, niezależnie od jej wielkości oraz układu, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Chodzi w niej o to, żeby sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka i zlew tworzyły „ścieżkę”, którą będziemy przemieszczać się przygotowując potrawy, bez potrzeby wykonywania niepotrzebnych ruchów. Sprzęty powinny wobec tego być ustawione na linii lodówka – zlew – kuchenka. Dzięki temu wyjmując produkty z lodówki myjemy je, a następnie gotujemy bez konieczności przenoszenia ich tam i z powrotem.

Kuchnia w kształcie litery U

Tego rodzaju ustawienie mebli sprawdzi się w prostokątnych i kwadratowych kuchniach. Odległość między równoległymi rzędami szafek powinny wynosić minimum 90 cm, jednak dla własnej wygody warto zachować 120 cm. Taką kuchnię warto podzielić na strefy w zależności od tego, jakie czynności będziemy w nich wykonywać. Tutaj też istotne jest zachowanie zasady trójkąta roboczego, o której wspominaliśmy w poprzednim akapicie.