Domowe porady

Ogrzewanie LPG – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie domów gazem płynnym ma w Polsce coraz więcej zwolenników. Decydując się na takie rozwiązanie, warto poznać jego słabe i mocne strony. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że od metody ogrzewania domu w ogromnym stopniu zależą komfort lokatorów i wysokość rachunków.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – dlaczego warto?

Na korzyść ogrzewania domu gazem płynnym przemawia szereg przesłanek. Przede wszystkim jest to bardzo wygodna i praktycznie bezobsługowa metoda ogrzewania – nowoczesne piece są niezwykle funkcjonalne, wystarczy więc jedynie ustawić odpowiednie parametry odpowiadające indywidualnym preferencjom. Poza tym gaz ze zbiornika służy nie tylko do utrzymania w domu temperatury na stosownym poziomie, ale także do zasilania urządzeń gazowych oraz podgrzewania wody.

Dużym plusem omawianego rozwiązania jest także wydajność gazu, dzięki czemu zbiornik należy napełniać tylko raz na kilka miesięcy, co jest obowiązkiem dostawcy. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby nawiązać współpracę ze sprawdzonym i doświadczonym dostawcą takim jak np. Amerigas. Opinie na temat usług świadczonych przez tego dystrybutora LPG zachęcają do zapoznania się z jego ofertą. Warto też przypomnieć, że gaz płynny jest przyjazny dla środowiska – spala się prawie w całości, nie wydzielając przy tym szkodliwych substancji.

Ogrzewanie domu gazem płynnym – formalności

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów na budowę instalacji na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem na gaz o pojemności do 7 m3 przeznaczonej na potrzeby domu jednorodzinnego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Budowę należy jednak zgłosić odpowiednim organom. Instalacja podlega obligatoryjnym przeglądom. Zbiornik natomiast można kupić lub wydzierżawić. Klienci Amerigas polecają dzierżawę jako tańsze i prostsze rozwiązanie, ponieważ dostawca pomaga wówczas przy załatwianiu formalności, a co najważniejsze – przygotowuje plan inwestycji i zajmuje się montażem zbiornika. Do wyboru są zbiorniki o różnych pojemnościach, ale instalacje przydomowe wymagają najmniejszych pojemności.