Dom dla rodziny

Zalety domów modułowych. Oto dlaczego warto!

Coraz częściej można spotkać domy z prefabrykatów betonowych, które zastępują tradycyjne budynki murowane. Za rozwiązaniem tym przemawia wiele korzyści, które warto poznać, szczególnie jeśli planuje się budowę domu w niedalekiej przyszłości. Domy modułowe są wznoszone przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Powstają w fabryce i są montowane na placu budowy, co przekłada się na możliwość szybkiego zamieszkania. Pora dowiedzieć się nieco więcej na temat budownictwa modułowego i jego zalet, bo jest ich wiele.

Sposób na szybki dom z prefabrykatów

Budowa domu murowanego wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi i czasowymi. Wybór projektu to dopiero początek, najbardziej problematyczna jest jego realizacja. Wymaga to zatrudnienia profesjonalnej ekipy, zakupu materiałów budowlanych, ciągłego czuwania nad postępami na placu budowy. Nie brakuje szeregu nieplanowanych wydatków dodatkowych, przez co całkowity koszt zwiększa się. Budowa domu może zająć nawet parę lat, potem należy wszystko wykończyć i urządzić. Zająć trzeba się wieloma kwestiami, co niektórych wręcz przerasta. Na szczęście obecnie można liczyć na zdecydowanie prostszy sposób, wygodniejszy i szybszy, a wszystko to dzięki rozwojowi budownictwa modułowego. Przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii i wysokiego stopnia prefabrykacji możliwe stało się postawienie dowolnego obiektu w zaledwie parę tygodni. Z prefabrykatów powstają wielorakie budynki użyteczności publicznej, w tym szkoły, szpitale, lokale gastronomiczne itd. Domy modułowe cieszą się ogromną popularnością za granicą, ale w Polsce również coraz częściej można spotkać się z prefabrykacją.

Jeśli ktoś marzy o własnym domu i chce zamieszkać w nim jak najszybciej, nie ma czasu ani ochoty na angażowanie się w budowę, to idealną opcją będzie postawienie na budownictwo modułowe. Nie ma szybszego sposobu na wybudowanie własnego domu. Nie trzeba nawet tracić pieniędzy na korzystanie z usług inspektora nadzoru. Dom modułowy może zostać wzniesiony o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Prefabrykaty nie są podatne na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Wystarczy powierzyć to zadanie doświadczonym i wykwalifikowanych specjalistom, a wszystko przebiegnie sprawnie i nie będzie trzeba martwić się o błędy wykonawcze. Z prefabrykatów można postawić domek wypoczynkowy, co nie wymaga pozwolenia na budowę. Pamiętać należy jedynie o tym, aby nie znajdował się on na fundamentach, czyli nie został połączony trwale z gruntem. Domy modułowe mogą oczywiście być też całorocznymi budynkami mieszkalnymi. Poszczególne komponenty składające się na obiekt są produkowane w fabryce, po czym przywożone na plac budowy, na którym łączy się je ze sobą na wcześniej przygotowanych fundamentach. Po postawieniu konstrukcji przechodzi się do elementów wykończeniowych.

Dlaczego domy modułowe to dobry wybór?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru gotowych projektów domów modułowych. Jeśli komuś zależy na wybudowaniu domu idealnie dopasowanego do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, to wystarczy wybrać projekt na zamówienie. Zaletą domów modułowych jest to, że w każdej chwili można je rozbudować, z łatwością powiększając metraż. Świetną opcją są budynki energooszczędne i pasywne, dzięki którym możliwe staje się zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, czyli obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku. W przypadku gotowych projektów domów modułowych w cenę wliczone są niezbędne instalacje, stolarka okienna i drzwiowa, pokrycie dachowe, elewacja. Szybkość realizacji projektów sprawia, że dom modułowy może zostać postawiony w kilka miesięcy. Jeśli nie będzie na stałe połączony z podłożem, to wystarczy zaledwie kilka dni na wzniesienie obiektu. Do zalet domów modułowych zalicza się relatywnie niskie koszty, brak konieczności zabezpieczania materiałów budowlanych. Są one objęte gwarancją, wszelkie usterki producent modułów usuwa nieodpłatnie. Ściany i stropy domów modułowych izoluje się wysokiej jakości wełną, co przekłada się na komfort użytkowania i mniejsze rachunki za ogrzewanie.

_________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Mabudo