Informacje

Produkcja wystawy w publicznej przestrzeni

Z czym nam się najczęściej kojarzy stolarz? Zapewne odpowiedzi na to będzie sporo, ale kilka z nich na pewno osiągnie wspólny mianownik. Meble, stolarka okienna, mężczyzna przy maszynie stolarskiej, trociny itp. Warto jednak wiedzieć, że to nie jest cała paleta możliwości, jakie oferują dzisiaj stolarnie. Trzeba wiedzieć, że z ich możliwości korzystają na przykład muzea, czy instytuty, organizacje i tego typu podmioty. Przy jakich okazjach? Na przykład wtedy, kiedy jest przygotowywana produkcja wystawy.

W świecie, w jakim żyjemy liczą się jeszcze umiejętności interpersonalne, odpowiedni marketing, czasami tak zwana szeptana kampania. To wszystko sprawia, że można mniej więcej wyobrazić sobie, czego możemy się spodziewać. Jednak jak napisaliśmy wyżej, to zdecydowanie nie wszystko. Wspomniana produkcja wystawy, sugeruje, że mamy do czynienia jeszcze z kimś. Mianowicie z osobą, która może zaprojektować nam przestrzeń, która będzie odpowiadać tematyce i założeniom wernisażu.

Produkcja wystawy muzealnej

Co to znaczy w praktyce. Wyobraźmy sobie, że muzeum planuje wydarzenie w swojej siedzibie lub gdzieś w zaprzyjaźnionym mieście. Ma to byś wystawa stała, która w planach ma przyciągnąć sporo osób, również spoza regionu. Można ją wykonać oczywiście w oparciu o swoje możliwości. Chociaż – nie oszukujmy się – niekoniecznie w tego rodzaju instytucji, spotkamy się ze stolarzami. Możemy posiadać pewną orientację przestrzenną, pewien rys estetyczny, ale sama produkcja wystawy, to już osobna gałąź wiedzy. Czy na pewno stolarnie są w stanie nam to zagwarantować? Czy może jednak poświęcić temu własny czas i umiejętności.

Powszechne potrzeby

Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka. Najczęściej stolarnie przecież nastawione są na to, żeby odpowiadać na powszechne potrzeby społeczności. Nie spotkamy raczej takiej, gdzie skupia się jedynie na produkcji wystaw. Z finansowego punktu widzenia, byłoby to dość trudne do wykonania. Musiałby chyba nastąpić jakiś boom wystawowy, a i to nie zapewniłoby zapewne odpowiednich przychodów. Zatem co innego powinniśmy brać pod uwagę.

Partnerstwo prywatno-publiczne

Najlepiej będzie, jeżeli w ofercie takiej stolarni, znajdziemy projekty, które powstają na linii partnerstwa prywatno-publicznego. Bo nawet jeżeli w przestrzeni publicznej, znajdziemy prywatne podmioty, organizujące wystawy, to jednak najczęściej jest to domeną instytucji, które funkcjonują, dzięki naszym podatkom. Na pewno też trzeba mieć w sobie pewną cechę, która pozwala właśnie w takich projektach czuć się swobodnie. Jeżeli stolarnia w swoim portfolio posiada tego typu realizację, możemy być pewni, że na pewno nas nie zawiedzie i że znajdziemy w niej ciekawego, a często inspirującego partnera.