Remont łazienki – krok po kroku
Remont łazienki to przedsięwzięcie, które zajmuje nie tylko dużo czasu, ale pochłania też mnóstwo pieniędzy. Często bowiem okazuje się, że zakres prac jest o wiele większy, niż planowaliśmy na początku. Do nieprzewidzianych sytuacji dochodzi zazwyczaj w budynkach starszych, w nowym budownictwie można spodziewać się o wiele mniej niespodzianek. Nie jest jednak powiedziane, że i w nowszych blokach i domach się one nie pojawią. Zobacz, na jakie prace trzeba być gotowym, planując remont łazienki.
Po pierwsze – instalacja wodno-kanalizacyjna
Podczas remontu łazienki w stosunkowo nowym budynku nie powinny się pojawiać problemy z instalacją wodno-kanalizacyjną. Gruntowny remont może się jednak okazać konieczny w starym budownictwie, gdzie prawie 100% przypadków wymaga całkowitej wymiany rurociągów. Jeśli mieszkasz w kamienicy, musisz być gotowy na taką inwestycją, bo instalacja, która ma kilkadziesiąt lat, jest nie tylko przestarzała, ale także może ulegać częstym awariom przez nieszczelności. Jeśli nie chcesz po kilku latach znów wykonywać gruntownego remontu całej łazienki, to od razu weź pod uwagę tę pracę podczas remontu.
Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej powinna odbyć się na samym początku prac remontowych. Większość rur ukryta jest pod tynkiem i kafelkami dlatego nie ma możliwości, aby najpierw zadbać o kwestię estetyczną a dopiero później o sprawne działanie rurociągów. Jeszcze kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu na potęgę stosowało się rury stalowe. Obecnie o wiele lepszym i popularniejszym rozwiązaniem są rury z tworzyw sztucznych lub miedzi. Rodzaj rurociągów należy dopasować do swoich preferencji, biorąc pod uwagę plusy i minusy obu tych rozwiązań. Nie warto też oszczędzać na akcesoriach takich jak kapturki i zestawy izolacyjne. Akcesoria do rur pex dają wiele możliwości i zagwarantują Ci zachowanie szczelności instalacji. Dzięki nim możesz w łatwy sposób zaprojektować sieć instalacji https://synco.pl/oferta/akcesoria/.
Po drugie – funkcjonalność i sprzęty AGD
Jeśli masz już zaplanowane pracę nad instalacją wodno-kanalizacyjną, to możesz pomyśleć o funkcjonalności swojej łazienki. Zastanów się, czy wolisz, aby znalazła się w niej wanna czy prysznic i czy zostanie tam trochę miejsca na urządzenia AGD takie jak pralka. Dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania wizualizacji tego pomieszczenia. Jeśli nie chcesz jednak wydawać na to pieniędzy, to możesz samodzielnie zmierzyć całe pomieszczenie i rozplanować układ armatury i mebli.
Niekiedy może okazać się, że przez pewne ograniczenia nie będziesz mógł zrealizować swojego planu. W takim wypadku należy wybrać jak najlepsze rozwiązanie, które dostosowane jest do warunków panujących w Twojej łazience. Szczególnie w blokach i kamienicach nie zawsze jest możliwość, aby umiejscowić prysznic lub toaletę w najbardziej funkcjonalnym miejscu. Pozostaje Ci się jedynie dopasować.
Po trzecie – finanse i fachowa ekipa
Gruntowny remont łazienki nie obejdzie się bez pomocy fachowców takich jak np. hydraulik. Trzeba być przygotowanym na takie koszty, ponieważ nie wszystkie prace będziesz w stanie wykonać samodzielnie. Warto wybierać sprawdzonych fachowców, którzy dobrze wykonają swoją pracę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja łazienka będzie Ci służyć przez długie lata. W tym momencie możesz też pomyśleć o kwestiach wykończeniowych. Dopasuj kolor ścian, płytki oraz meble. Im mniejsza jest Twoja łazienka, tym więcej jasnych kolorów powinno się w niej znaleźć. Kwestie estetyczne zostaw na sam koniec, ponieważ będą miały one znaczenie dopiero po wykonaniu instalacji.