Dom dla rodziny

Jak funkcjonalnie zaprojektować kuchnię?

Każda kuchnia powinna być dobrze zaprojektowana, aby była użyteczna. Przed aranżacją tego pomieszczenia, należy nie tylko pomyśleć nad układem, ale także nad niezbędnymi meblami kuchennymi. W niniejszym artykule pomożemy zaprojektować dla ciebie funkcjonalną kuchnię i podpowiemy, jakie meble i akcesoria kuchenne sprawdzą się w tym pomieszczeniu.

Kto może pomóc zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jeśli nie potrafisz samodzielnie zaprojektować kuchni, możesz poszukać inspiracji na różnych stronach internetowych. Znajdziesz tam ciekawe projekty, dopasowane do kuchni o różnych rozmiarach i układach. Możesz także skorzystać ze wskazówek na specjalistycznych blogach wnętrzarskich np. wnętrza urządzisz z pomocą porad z madrex.pl. Jest to serwis, z którego dowiesz się, jakie blogi o urządzaniu wnętrz warto przeczytać, a także które firmy wnętrzarskie pomogą w aranżacji kuchni i innych pomieszczeń.

Ponadto pomóc w zaprojektowaniu funkcjonalnej kuchni może też specjalistyczna ekipa remontowa. Dlaczego? Takie firmy mają za zadanie odświeżyć pomieszczenie i poprawić jakość wnętrza. Dzięki temu dalszy etap aranżacji może być ułatwieniem dla niejednej osoby.

Na jakie strefy powinna być podzielona kuchnia?

Przed rozpoczęciem aranżacji warto wspomnieć o strefach, na które kuchnia jest podzielona. Kuchnia dzieli się na strefę przygotowywania, w której przyrządzone są różne posiłki – dobrze, aby znajdowała się ona w pobliżu kolejnych, czyli strefy gotowania i zmywania. Dlaczego tak? Takie ułożenie przyspieszy twój proces w przygotowaniu dań i ograniczy ruch po pomieszczeniu – co działa na korzyść użytkownika. Można także wyróżnić strefy miej użytkowe tj. strefa przechowywania i magazynowania.

Jakie meble i akcesoria sprawdzą się w funkcjonalnej kuchni?

Gdy już zaprojektowałeś układ swojej kuchni, warto zastanowić się, jakie meble i akcesoria sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Jeśli chcesz mieć więcej miejsca na przygotowywanie dań, możesz pomyśleć nad szerokim aneksem kuchennym. Niektóre takie meble posiadają specjalne schowki na produkty, dzięki którym możesz świetnie wykorzystać strefę przechowywania. Dobrze by było, aby w kuchni pojawiły się szafki naścienne, aby ułatwić zagospodarowanie w pomieszczeniu.

Odpowiednie umieszczenie produktów jest równie ważne jak układ mebli w kuchni. W tym celu warto pomyśleć nad specjalnymi pojemnikami na żywność, aby ułatwiały segregację w szafkach.

Czy kafelkowanie kuchni to dobry pomysł?

Niektóre osoby zastanawiają się, czy kafelkowanie kuchni do dobry pomysł. Co prawda, płytki są wykonane z jakościowego materiału, dzięki którym ich żywotność starcza na bardzo długo ale niekoniecznie nadadzą do tego pomieszczenia. Dlaczego? Ich tworzywo jest stosunkowo śliskie, które może utrudniać osobom w poruszaniu się po kuchni. Dla funkcjonalnej kuchni, świetnie nadadzą się panele wykonane ze szlachetnego drewna.

Jak funkcjonalnie zaprojektować małą kuchnie?

Jeśli posiadasz małą kuchnię, dobrze by było, aby meble i ściany były jasnego koloru. Dlaczego? Jasne barwy mogą powiększyć optycznie małą kuchnię, a szafki z wysokim połyskiem podkreślą jej jakość. Przy projektowaniu tego pomieszczenia, warto pomyśleć nad jakimś stylem, aby kuchnia pełniła nie tylko funkcję użytkową ale także wizualną.