Rodzaje protez zębowych, jak uzupełniać braki w uzębieniu?
Na protezy zębowe najczęściej decydują się osoby starsze, ale też i takie, które w wyniku różnych schorzeń czy wypadków straciły naturalne uzębienie. Na rynku można znaleźć kilka typów protez – warto przyjrzeć się bliżej ich różnym rodzajom i temu kiedy się je stosuje.
Jakie są rodzaje protez zębowych?
Protezy zębowe dzieli się na dwie główne grupy, czyli stałe oraz ruchome. Jak łatwo można stwierdzić, różnią się one między sobą mocowaniem. Protezy stałe wstawia się do jamy ustanej na stałe i nie da się ich wyjąć, może to zrobić jedynie stomatolog. Zalicza się do nich między innymi mosty, korony oraz implanty zębowe. Protezy ruchome można swobodnie wkładać i wyjmować i mogą być one całkowite lub częściowe. Należą do nich protezy szkieletowe, akrylowe, a także takie wykonane z różnych tworzyw elastycznych.
Proteza szkieletowa
Protezy szkieletowe opierają się na metalowej konstrukcji i zaliczane są do typu uzupełnienia ruchomego. Osadzane są na zdrowych zębach pacjenta, co oznacza, że nie są dostępne dla osób po utracie wszystkich zębów. Zalety i wady protezy szkieletowej omawia poradnik www.plus50.pl, przedstawiając dokładniej, w jakich przypadkach może się sprawdzić. Nie są niestety zbyt estetyczne, jako że widać mocowanie, czyli klamry.
Proteza akrylowa
Popularnym rozwiązaniem są także protezy akrylowe, które mogą być zarówno ruchome, jak i stałe. W tym drugim przypadku najczęściej są to protezy nakładkowe wykonane z akrylu. Jeżeli chodzi o wersję ruchomą, może być ona całościowa lub tylko częściowa. To stosunkowo tanie rozwiązanie, jednak może stwarzać problemy przy żuciu, dodatkowo materiał, z jakiego jest wykonany, w niektórych przypadkach działa alergicznie.
Proteza nakładkowa
Pomocne mogą być także protezy nakładkowe, zaliczane do częściowo ruchomych. Ich konstrukcja opiera się na zdrowym uzębieniu, a konkretnie na korzeniach lub implantach. Zazwyczaj rozwiązanie to stosowane jest w przypadku osób, u których z różnych powodów nie ma możliwości wstawienia stałych koron. Umieszcza się je za pomocą specjalnych zaczepów, co pozwala na zachowanie wysokiej stabilności.
Korony i mosty
Dużą popularnością cieszą się także korony i mosty, które stanowiąc częściowe uzupełnienie stałe. Mogą dotyczyć tylko jednego zęba, albo kilku. Ich najważniejszym celem jest odtworzenie uzębienia tak, by wyglądało jak naturalne. Najczęściej wykonuje się je w przypadku przednich zębów, gdzie braki są najbardziej widoczne. Mogą być zrobione z najróżniejszych materiałów. Czym różni się most od korony? Ilością zębów, jakie obejmuje swoim zasięgiem. W przypadku mostów muszą być co najmniej trzy, przy koronie może być mniej.
Implanty zębowe
Jednym z lepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o uzupełnienie uzębienia, są implanty. W ten sposób zyskuje się całkiem nowe zęby, które swoim wyglądem przypominają te naturalne. Składa się on z trzech elementów – implantu, łącznika oraz korony. Nie jest to rozwiązanie dla każdego, bowiem stosuje się je przy niewielkich ubytkach zębów, a także u osób o zdrowych kościach zębodołowych.