Dom dla rodziny

Z czego zbudować dom energooszczędny?

Koszt budowy domu energooszczędnego może być dość drogą inwestycją, lecz po czasie będziemy mogli zaoszczędzić pieniądze na przykład na niższych kosztach związanych z ogrzewaniem. Budowa domu energooszczędnego niesie również ze sobą wiele innych korzyści, takich jak na przykład mniejsze zanieczyszczanie środowiska.

Dom energooszczędny powinien zostać wybudowany z odpowiednich materiałów, które posiadają dużą masę termiczną, m.in. kamień, cegły, beton, które cechują się dużą izolacyjnością, dzięki czemu jesteśmy w stanie zmniejszyć koszt ogrzewania.

Co to jest dom energooszczędny?

Jak możemy sami wywnioskować po nazwie, dom energooszczędny jest to dom, w którym jest mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Dzięki temu po czasie jesteś w stanie zaoszczędzić na tym swoje pieniądze. Taki dom energooszczędny charakteryzuje się zwartą bryłą bez mostków termicznych oraz dobrym wyizolowaniem termicznym. W takim budynku ściany, jak i dach są uszczelnione styropianem lub wełną, dzięki czemu zmniejsza się współczynnik przenikania ciepła. W projekcie domu ważne jest również wzięcie pod uwagę ustawienie względem stron świata, tak aby optymalnie wykorzystać ciepło promieni słonecznych. Często także do ogrzewania domu wykorzystuje się źródła energii odnawialnej, ciepło pobierane z ziemi. W domach energooszczędnych występować mogą duże okna, które dzięki nowoczesnym systemom szybowym stanowią podobną przegrodę zewnętrzną jak grubo wyizolowane ściany. Taki dom jest w stanie znacznie zaoszczędzić koszty utrzymania ponoszone przez właściciela, jak i wspomaga ochronę środowiska i gospodarki wodnej.

energooszczędny dom

Dom energooszczędny – ile kWh na oświetlenie?

Wszystko zależy od ilości pomieszczeń i liczby mieszkańców, którzy zamieszkują daną okolicę. Zdecydowanie więcej konsumują mieszkańcy domków jednorodzinnych w przeciwieństwie do ludzi mieszkających w zabudowach jednorodzinnych. Wynika to często z ilości pomieszczeń, jakich użytkują i częstszym zapominaniu wyłączenia danego oświetlenia. Kolejnym aspektem jest oświetlenie zewnętrzne, które też pochłania część energii. Wiarygodne szacunki to od 2 do 4 kWh na gospodarstwo domowe dziennie. Wszystko zależy od pory roku i liczby mieszkańców. Niewątpliwie też wiek osób ma wpływ na zużycie energii. Osoby starsze zdecydowanie więcej razy gaszą światło niż ich młodsi koledzy. W domkach jednorodzinnych często urządzamy też sobie biura wtedy np. używamy oświetlenia typowo biurowego jakim jest panel LED.

Jak zbudować dom energooszczędny?

Inwestycja w dom energooszczędny bez wątpienia jest ryzykiem, które warto podjąć. Zanim przystąpimy do planowania budowy tej nowoczesnej konstrukcji, zastanówmy się jakich materiałów powinniśmy użyć? Jedną z popularnych technologii budowania domów energooszczędnych są tzw. ściany trójwarstwowe, jednowarstwowe i dwuwarstwowe.

Ściany trójwarstwowe to najbardziej rozbudowana konstrukcja ścian składająca się z trzech elementów pierwsza ściana zewnętrzna, drugi poziom to ocieplenie posiadające warstwę okładzin i trzecia warstwa, to ściana wewnętrzna

Ściana dwuwarstwowa jej pierwsza warstwa to mur konstrukcyjny, w zależności od rodzaju, z jakiego jest wykonany, może mieć szerokość od 18 do 30 cm.

Najczęstszym materiałem, z jakiego jest wykonywany to bloczki ceramiczne, beton komórkowy lub silikaty. Druga warstwa to ocieplenie i tutaj całość ścian waha się wraz z murem konstrukcyjnym od 30 do 50 cm

Ściana jednowarstwowa taka ściana składa się wyłącznie z pojedynczego muru, ale o odpowiedniej strukturze i grubości. Podstawowa grubość takiego muru waha się między 40 a 50 cm. Materiał jest sam w sobie dość dobrym izolatorem i dość dobry współczynnik przenikania ciepła.

Każda z tych metod budowy domów jednorodzinnych ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na ogół nowoczesne technologie są o wiele bardziej zaawansowane w porównaniu do starych metod. Wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa są pompy ciepła, w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi pozwalają stworzyć dom bardzo ekonomiczny w utrzymaniu.

jak zbudować energooszczędny dom

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Budowa jednorodzinnego domu energooszczędnego jest na pewno na początku droższą inwestycją niż budowa domu tradycyjnego, lecz jeśli wybudujemy dom energooszczędny, z czasem uda nam się z pewnością zaoszczędzić sporo ponad tyle ile przeznaczyliśmy na jego budowę. Taki budynek energooszczędny specjalnie zabezpieczony przed nadmierną utratą ciepła, dzięki czemu mniej wydamy na jego ogrzewanie. Budując dom, nie trzeba także tyle wydawać na wentylację, ponieważ pozwoli nam to utrzymać go w niższej temperaturze w upalne dni. Budowanie domu energooszczędnego w założeniu, że przeciętny Polski dom ma powierzchnię od około 130 do 140 m2 co może w zaokrągleniu wynieść nas 1 300 000 zł, oczywiście jest to cena umowna, jej końcowa wartość może się diametralnie zmienić. Musimy jednak pamiętać jakie pozytywy niesie ze sobą wybudowanie takiego obiektu budowlanego. Rocznie możemy zaoszczędzić około 4000 zł za tańsze koszty ogrzewania. Patrząc przyszłościowo, wybudowanie takiego obiektu jest inwestycją, która z czasem powinna przynieść nam wiele korzyści.