Informacje

Co sprawdzić przed zakupem strugarki czterostronnej?

Dla każdego „złoty środek” oznacza co innego. Co sprawdzić i jakie pytania sobie zadać przed zakupem strugarki czterostronnej?

Silniki strugarki

W strugarkach czterostronnych każde wrzeciono napędza osobny silnik. Częstokroć jeden z nich jest nieco mocniejszy od pozostałych. Na podawaną moc całkowitą składają się:

  • silniki napędzające wrzeciona – zazwyczaj między czterema a sześcioma sztukami,
  • silnik regulujący wysokość,
  • silnik napędzający posuw,

Moc podawana jest oczywiście w kilowatach. Silniki regulujące wysokość cięcia i napędzające posuw (po jednej sztuce) mają niższą moc od tych napędzające wrzeciona. Producenci podają także prędkość obrotów na minutę. Wynosi ona kilka tysięcy.

Wrzeciona

Każdy producent podaje ich liczbę oraz średnicę narzędzia wyrażoną w milimetrach. Jak wspomnieliśmy wcześniej – ich liczba zazwyczaj mieści się między czterema a sześcioma. Większość wrzecion ma zbliżone parametry co do średnicy narzędzi, jednak poszczególne wrzeciona mogą się nieco różnić.

Niektóre strugarki posiadają w określonych płaszczyznach więcej niż jedno wrzeciono (np. dwa dolne, dwa górne i po dwa boczne).

Posuw i jego elementy

Mechanizm posuwu jest odpowiedzialny za to, aby transportować drewno do elementów tnących. Przed zakupem sprawdźmy jego trwałość. Można ją zwiększyć poprzez np. chromowanie.

Producenci podają także prędkość (w metrach drewna na minutę) z jaką można wyregulować posuw. Zazwyczaj jest to od kilku do kilkudziesięciu (np. 30 – 40) metrów na minutę.

Odciąg

Strugarki czterostronne posiadają króćce odciągowe, za pomocą których można podłączyć odciągi. Ich zadaniem jest usunąć trociny ze strugarki. Warto sprawdzić przed zakupem, jakiej są wielkości i w jakiej liczbie sztuk.

Co, jeśli nie umiem wybrać modelu?

Właściciele firm produkujących sprzęt typu: strugarki, wielopiły itp. dobrze zdają sobie sprawę, że zainwestowanie w tego typu sprzęt nie jest proste dla wielu (szczególnie w fazie rozwoju) przedsiębiorstw. Dlatego służą często fachową pomocą co do wyboru maszyn, aby były ze sobą kompatybilne. Mogą także doradzić co do odpowiedniego rozmieszczenia maszyn (ergonomia i ekonomia pracy) oraz zakupu sprzętu w odpowiednich rozmiarach.

W przypadku producentów ważne jest, aby szczegółowo dopytać o gwarancję: jej warunki, czas trwania, ewentualne wyłączenia odpowiedzialności. Ważna jest również dostępność części zamiennych i ich cena oraz sposób konserwacji sprzętu. Co do tej ostatniej – dobre strugarki posiadają pompę smarowania. Zabezpiecza ona i ułatwia pracę.

Oferta na zakup dostępna jest tutaj: strugarka czterostronna.