Jak można wykorzystać drewno podczas budowy i wyposażania domu?

Chyba każdy marzył o swoim własnym domu z ogrodem, garażem i basenem. Możliwe, że bez któregoś elementu. A może czegoś brakuje w przedstawionej wizji? Jeśli jednak nasze wyobrażenia przechodzą w fazę planowania, to warto się zastanowić nad poszczególnymi etapami budowy i wyposażenia domu. W tym artykule postaramy się przybliżyć zastosowanie drewna od momentu wylania fundamentów, do ostatecznych prac wykończeniowych.

Materiał do budowy

Współczesne budownictwo ma w ofercie szeroki wachlarz produktów do budowy domu. Mogą to być cegły, bloczki, pustaki, prefabrykaty, a także drewno. Oczywiście, to nie wszystkie rozwiązania dostępne na rynku. My jednak skupimy się na ostatnim z wymienionych materiałów. Ścięte drzewa, poddane procesowi sezonowania, a następnie uformowane do pożądanych kształtów, stanowiły budulec od tysięcy lat.

Obecna wiedza i doświadczenie wielu firm pozwala realizować projekty budynków z bali oraz w systemie szkieletowym. Każda z metod pozwala wznosić dom nawet w kilka tygodni. To nie jedyny plus tego rozwiązania. Drewno wykazuje dobrą izolację cieplną, pozwala w prosty sposób przebudować pomieszczenia, jest trwałe i wytrzymałe. Ze względu na to, że jest naturalne, sprawia zdrowy mikroklimat. Można go użyć do budowy ścian, stropu, dachu. Domy szkieletowe i z bali są coraz bardziej popularne w naszym kraju.

Wykończenie wnętrz

Kolejnym zastosowaniem dla opisywanego materiału jest wykorzystanie go podczas prac wykończeniowych. Drewno można użyć do stworzenia podłogi w postaci parkietu lub desek. Fronty kuchennych szafek wykonane z dębu są wytrzymałe i tworzą niepowtarzalny klimat.

Okna, drzwi, stoły, krzesła, schody – wszystko może być drewniane. Wymienione elementy są duże i widoczne dla oka, nawet tego słabiej widzącego. Dla ludzi zwracających uwagę na szczegóły warto podkreślić inne możliwości aranżacji wnętrza. Po ułożeniu podłogi należy zamontować listy przypodłogowe. Z reguły są one plastikowe, jednak znajdziemy również ich wersje drewniane. Wiatrołap jest pewnego rodzaju wizytówką domu. Wchodząc, możemy zwrócić uwagę gości drewnianym wieszakiem na ścianie, albo tym w formie wolnostojącej.

Półka na buty z heblowanych i pomalowanych desek z pewnością stworzy niezapomniany widok. Również akcesoria do kuchni i łazienki znajdziemy wykonane z drewna jak choćby: chochla, miska na owoce, pojemnik na pranie lub mydło w płynie. Nawet łyżka do butów i zegar na ścianę nie musi być ze sztucznych materiałów. Jeżeli jesteśmy fanami majsterkowania, to wierzę, że sami będziemy w stanie wykonać wiele dodatków z drewna.

Podsumowanie

W tekście zostały przedstawione propozycje na to, jak można wykorzystać drewno podczas budowy i wyposażania domu. Jest wiele osób, które chętnie korzystają w takich sytuacjach z naturalnych materiałów. Już na początkowym etapie wznoszenia budynku jest możliwość wykorzystania prezentowanego budulca. Jeśli zależy nam na wykończeniu wnętrza, to może być ono uwieńczone dużymi elementami, jak podłogi, schody, meble, drzwi i okna. Dla osób skupiających swoją uwagę na drobiazgach drewno również znajdzie szeroki wachlarz zastosowań. Zachęcamy do rozważenia tego produktu podczas realizacji swojego wymarzonego domu.

Artykuł powstał we współpracy z skladydrzewne.pl