Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła się opłaca?
Łatwo jest stawiać jednoznaczne tezy, trudniej ich dowodzić. Bo to nie jest tak, że pompy ciepła sprawdzą się zawsze i wszędzie. Czasem bardziej opłacalne będzie ogrzewanie gazowe i wybór jednej z tych metod wcale nie musi być oczywisty.
Koszt instalacji: co jest tańsze
Mówi się czasem, że piec gazowy jest tańszy od pomp ciepła. To prawda, ale instalacja się na tych elementach nie kończy. Doprowadzenie do stanu funkcjonalnego to koło 18-20 tysięcy w przypadku ogrzewania gazowego i nieco ponad 20 tysięcy z przypadku pompy ciepła powietrznej. Gruntowa pompa ciepła będzie wyraźnie droższa – nawet dwukrotnie, ale ma inne zalety. Trudno powiedzieć, żeby różnica w podstawowym zakresie była decydująca. Znacznie bardziej istotne będą tu koszty utrzymania. Możliwość uzyskania dofinansowania ogrzewania domu choćby z programu Czyste Powietrze już na wstępie jednak przesuwa równowagę w stronę pomp ciepła.
To oczywiste, że w przypadku obu typów instalacji koszty będą w pewnym zakresie zmienne – zależne od lokalizacji, prac przygotowawczych czy wreszcie dobranego sprzętu, dlatego, choć zasadniczo gaz będzie nieco tańszy, nie można założyć, że tak będzie w absolutnie każdym przypadku. Skoro już wspomnieliśmy o dofinansowaniach, to warto też dodać, że możliwość skorzystania z nich będzie ograniczona przy instalacji ogrzewania gazowego, więc jego koszty trzeba będzie często w całości pokryć z własnych środków.
Ile kosztuje eksploatacja?
Już dziś energię cieplną z pompy ciepła pozyskuje się taniej niż z gazu. Nawet pomijając jej efektywność, można koszt ogrzewania pompą sprowadzić do poziomu 2-2,5 tysiąca rocznie, ale przy dzisiejszej cenie gazu za piec gazowy trzeba będzie zapłacić nie mniej niż 3 tysiące, a to dopiero początek wzrostu kosztów. Już dziś można założyć, że instalację pompy ciepła można zamortyzować w 5-10 lat, jeśli uwzględnić ceny ogrzewania gazowego. W przypadku gazowych instalacji trzeba jeszcze doliczyć doroczne przeglądy i czyszczenie komina. Niewielkie w całym tym rachunki, ale przecież niezerowe.
Rozważasz zakup pompy ciepła? Skontaktuj się z nami! Pompy ciepła SATRONIK
W przypadku instalacji z pompą ciepła, jeśli korzysta się z PV, ma się zapewnioną większą stabilność cenową. Gaz już teraz jest drogi, będzie droższy, ale nie wiadomo, jak szybko ceny będą rosły, co sprawia, że nawet gdyby pompa była droższa, niż faktycznie jest, to warto mieć pompę ciepła właśnie ze względu na przewidywalne koszty. Możliwość czerpania energii elektrycznej z własnej fotowoltaiki jeszcze poprawia tę sytuację.
Pompa ciepła opłaca się coraz częściej
Jest kilka sytuacji, w których pompa ciepła może być niezbyt opłacalna – jeśli kupisz dom z nowoczesną instalacją gazową, to raczej nie od razu pomyślisz o jej wymianie. W specyficznym mikroklimacie górskim można też zwrócić uwagę na ostre i dłuższe zimy, które obniżą wydajność pompy ciepła. Wtedy jednak lepiej na zamontować na pompie grzałkę elektryczną, niż płacić za dostarczenie płynnego gazu.
Ogrzewanie pompą ciepła stało się tańsze, ponieważ staniały same pompy. Energia elektryczna do ich zasilenia może pochodzić z instalacji PV, co też przesuwa punkt równowagi z gazu na pompę. Można też dwa te systemy połączyć i używać pompy ciepła przynajmniej do podgrzewania wody użytkowej, a z gazowego systemu grzewczego korzystać, kiedy pompa nie będzie już dawała wystarczająco dużo ciepła.
A co z innymi typami ogrzewania?
Zalety pompy ciepła są oczywiste i można jeszcze czasem próbować zestawić je z ogrzewaniem gazowym. Ogrzewanie paliwem stałym czy kotłem na olej opałowy jest drogie i niesie ze sobą spore koszty środowiskowe, więc te możliwości należy od razu skreślić z listy. W przypadku nowego domu często nawet nie będzie możliwości wykorzystania takiego źródła ciepła. To samo będzie prawdą w przypadku ogrzewania energią elektryczną – w takim przypadku ratunkiem, ale też tylko częściowym, mogłaby być wydajna instalacja PV, którą swoją drogą lepiej by było wykorzystać do zasilenia pompy ciepła. Jesteśmy więc w punkcie wyjścia.