Produkcja i zastosowanie kamieni elewacyjnych
Kamień elewacyjny stanowi elegancką, ponadczasową i piękną ozdobę domu. Nadaje charakteru wnętrzu. Ponadto ma wiele zastosowań w architekturze i wystroju wnętrz. Trwały i wytrzymały, robi wrażenie, a ponadto jest idealną alternatywą dla tynku. Wbrew pozorom, kamień wcale nie nie musi wyglądać jak kamień. na rynku można znaleźć wiele rodzajów kamieni elewacyjnych, np. takie, które do złudzenia przypominają cegłę, bądź drewno.
Występuje bardzo dużo odmian kamienia elewacyjnego, przykładem jest naturalny kamień elewacyjny. Jest on surowcem ekologicznym, a wyróżnia go przede wszystkim pochodzenie. Dzięki naturalnym elementom w naszym otoczeniu łatwiej nam się zrelaksować i poczuć ciepłą, przyjazną atmosferę, którą możemy dzięki takim kamieniom przenieść do zacisza domowego. Produkt pochodzi z naturalnego środowiska dlatego jest tak trwały. Użyć go można również na zewnątrz, świetnie sprawdzi się w ogrodach i na murkach.
Jak produkuje się płytki do kamienia elewacyjnego?
Płytki produkowane są z gipsu i betonu. Te drugie świetnie sprawdzą się na zewnątrz, jako element architektury ogrodu, czy elewacja. Wytwarzane z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Doskonale dopracowane w rożnych barwach, fakturach i kształtach. Idealnie dopełniają styl wnętrza, bądź przestrzeń dookoła domu.
Montaż kamienia w domu jest wielką zaletą produktu, ponieważ jest bardzo prosty. Najważniejsze to wybrać odpowiedni, elastyczny klej, a wszystko będzie trzymało się jak trzeba. Kolejnym plusem jest przystępna cena i duża wytrzymałość na warunki zewnętrzne.
Kamień elewacyjny zewnętrzny ze względu na spory koszt stosowany jest tylko na fragmentach domu, szczególnie tam gdzie przebywamy najczęściej: przy drzwiach wejściowych, na ścianach przy tarasie, czy na ogrodzeniach. Ściana z kamienia jest trwała i nie brudzi się. Punktowe użycie takiego kamienia jest bardziej skomplikowane i wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji. Do uzyskania trwałej elewacji z kamienia najlepiej zbudować z płyt fasadę wentylowaną.
Fasada wentylowana jest to rodzaj wykończenia budynku, w którym między materiałem izolacyjnym, a elementami elewacji jest szczelina. Na górze znajduje się wylot, a na dole wlot powietrza, które przemieszcza się z dołu na górę. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wykwitów i rozwoju mikroorganizmów w materiale izolacyjnym, a także usuwa wilgoć. Budynki, które mają elewację najczęściej ociepla się wełną mineralną, dzięki temu, że jest sprężysta lepiej otula ruszt niż styropian. Używa się wiatroizolacji , co zabezpiecza przed przedostaniem się do izolacji zimna.